Siparişlerinizi ortalama 3 iş günü içerisinde kargoya teslim ediyoruz. Kargolarda yaşanan yoğunluk, siparişlerinizin gecikmesine neden olabilir.

Kış sezonu ve Kampanyalı ürünlerimiz kargo dahil fiyat olup, diğer ürünlerimizde kargo ücreti ilavedir.

Bodrum Mandalini’nin  farkı eşsiz aromasıdır. Bu aroma Denizden gelen meltem rüzgarı ve sımsıcacık güneş eşliğinde olgunlaşmasının ürünüdür. 

1951 yılında Müsgebi (Ortakent) beldesinde 125 yerli mandalina fidanı dikerek üretime başlayan Baba Ömer Aras  1960 yılına kadar Yerli Bodrum Mandalini ağaçlarına ilaveten Satsuma, Klemantin ve Portakal cinslerini de ilave yaparak ağaç sayısını 4000’e çıkarır. Doksan iki yaşına kadar üretimi bizzat takip etmiştir. Ranta yenik düşerek sürdürebilmesi mümkün olmayacak şekilde şehirleşmekte olan Bodrum’da “Mandalina Bahçelerini” koruyarak direnen bir avuç yöre çiftçisinden birisi olarak tarihteki yerini almıştır.

 “Ha çocuk, ha ağaç… İkisini de emek emek büyütürsün. Çocukla ağaç arasında şu fark var ki,  çocuk bir süre sonra kendi ayakları üstünde durmayı öğrenir, kendi yuvasını kurar. Ağaçlar, sen yaşadıkça seninle birliktedir.   “Sen ağacı ne kadar seversen, ağaç da sana o kadar meyve verir. Artık mandalina kazandırmıyor. Buna rağmen tek bir ağacımı dahi kesmedim. Kendi ellerimle diktim onları. Çocuğum onlar benim. Kim çocuğunu terk eder. Üstelik onlar bana meyvelerini sürekli veriyor. Mandalina para etmiyorsa suç mandalina ağaçlarının mı !”

Diyen sevgili Ömer Aras 2014 yılında  günümüz teknolojisini ve sosyal medyayı kullanarak bu lezzetli ürünleri tüm Türkiye’ye pazarlamayı amaçlayan  www.bodrummandalini.com  web sitesini kurmuş ve doğal yöntemlerle yetiştirdiği ürünleri 3,6,10 kg lık paketlerle evlerinize, iş yerlerinize en çabuk şekilde ulaştırmayı hedef almıştı. Şimdi bizler onun  öğrettiği şekliyle hizmete devam ediyoruz. 

Bahçemizin ürünlerinden yaptığımız reçel, marmelet çeşitlerimizin yanı sıra kendi ağaçlarımızdan elde ettiğimiz mandalin esansını da kullanarak yeni tatları sizlere sunmaya, Bodrum kokan katkısız hediye paketleri oluşturmaya hazırız.  

Pancar Şekeri ile üretmekte olduğumuz annemizin adı ile markalaştırdığımız “Bodrum Yadigarı” Mandalin reçeli ve Marmelat’ımız çok beğeni almıştı. Her hangi bir katkı maddesi kullanmadan %100 Bodrum Yerli Mandalin suyu ile Fıstıklı ve sade olarak ürettiğimiz Şeker ilavesiz Mandalin lokumu için olumlu yorumlarınız bizi Şeker İlavesiz reçeller ve marmelatların yapımına yönlendirdi. (Mandalin,Portakal,Turunç,Bergamot,Limon) Ürünlerde tatlandırmak amacı ile  katkısız elma suyu konsantresi kullandık ve ortaya çıkan uyumdan biz çok memnun kaldık.

Bahçelerimizde eskiden badem ağaçlarımız çoktu. Bu kez çocukluğumuzun tadı badem ezmesini kuruttuğumuz mandalinlerin  unu ile yoğurarak  şeker ilavesiz olarak denedik.. Fıstık ezmesi ve farklı uygulamalar la da çeşitlendirdik.

Web sayfamızdan vereceğiniz narenciye siparişleri için ürünler ayni gün toplanıp kargo ile dilediğiniz adrese mesajınızla birlikte iletilmektedir.

Sizlere salt 60 senelik bahçemizin Mandalinalarını sunmuyoruz aynı zamanda Bodrum’un geleceğini korumak için sizleri paydaş yapmak istiyoruz. Umarız Sevgili Ömer Aras’ın  başlattığı bu mücadelede sizleri de yanımızda görür,  Bodrum ve yörenin korunması çabalarına hep birlikte olumlu örnek oluruz. 

Desteğiniz için detaylı bilgilere web veya Facebook sayfalarımızı ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.  

Teşekkürler.

Bodrum’da görüşmek üzere.

Saygılarımıza,

www.bodrummandalini.com , 

https://www.facebook.com/bodrummandalini

info@bodrummandalini.com
0532 324 50 08

 

Ömer Aras:

1951 yılında Müsgebi (Ortakent) beldesinde 125 yerli mandalina fidanı dikerek mandalinacılığa başlayan Ömer Aras  1960 yılına kadar Satsuma, Klemantin ve Portakal cinslerinide ilave yaparak ağaç sayısını 4000’e çıkarır. Doksan iki yaşına kadar üretimin başında, ağaçlarını korumak için direnmiştir. Bu güzel ürünler onun bizlere mirasıdır. 

“Ha çocuk, ha ağaç… İkisini de emek emek büyütürsün. Çocukla ağaç arasında şu fark var ki,  çocuk bir süre sonra kendi ayakları üstünde durmayı öğrenir, kendi yuvasını kurar. Ağaçlar, sen yaşadıkça seninle birliktedir.   “Sen ağacı ne kadar seversen, ağaç da sana o kadar meyve verir.

Artık mandalina kazandırmıyor. Buna rağmen tek bir ağacımı dahi kesmedim. Kendi ellerimle diktim onları.  

Çocuğum onlarbenim. Kim çocuğunu yola atar. Üstelik onlar bana meyvelerini veriyor. 
Mandalina para etmiyorsa suç mandalina ağaçlarının mı !”

Diyen babamıza bu mücadelesine saygı duyarak günümüz teknolojisini ve sosyal medyayı kullanarak bu lezzetli ürünleri tüm Türkiye’ye pazarlamayı amaçlayarak onunla birlikte sitemizi kurmuş ve yola çıkmıştık.  Şimdi onun bizlere öğrettiği şekli ile yolumuza devam edeceğiz. Sorumluluğumuz daha da artmıştır. 

Bize bıraktığın bu güzel ürünler ve öğrettiklerin için teşekkürler Ömer Aras.  

 

 

 

 

Bodrum Yerli Mandalin ( Çekirdekli, Kokulu, Aromalı)

Dünya tarım literatüründe “Bodrum Yerli Mandalini” olarak bilinmektedir. Akdeniz iklim koşullarının görüldüğü bölgelerde yetişir. 20. yy’ın başlarında Doğu Ege Adalarından ve Filistin’den getirildiği bilinmektedir. Güney Ege’de özellikle Bodrum Yarımadası’nda üretimi yapılır. 

“Kokulu Mandalin” olarakta anılmaktadır. Ağaçları orta büyüklüktedir. Dal yapısı çok fazla, ince dallı ve söğüt yapraklıdır Yaprakları mızrak ucu şeklindedir. Meyve orta ekseni açık olup, meyve başına ortalama 19 çekirdek bulunmaktadır. Yüksek su oranı ile kaliteli bir türdür. Kabuk rengi açık sarı portakal ya da portakal renginde ve yüzeyi hafif pürüzlüdür. Aralık - Ocak aylarında olgunlaşır. Soğuklara karşı oldukça dirençlidir. Meyve eti sarı-portakal rengindedir. Meyve kabuğu orta ince kalınlıktadır, kalınlığı 3 mm civarındadır. Kabuk meyve etine son derece zayıf bağlıdır, dolayısı ile çok kolay soyulur. Meyvesi orta veya orta küçük boyda ve yassı şekildedir.

 

Bodrum Klemantin/ Kinin Mandalin (Çekirdekli)

Cezayir'de doğal mutasyon veya melezleme sonucunda elde edilmiş bir çeşittir. Ülkemize 1936 yılında İtalya'dan getirilmiş olup yetiştiriciliği daha çok Akdeniz Bölgesinde yaygınlık kazanmıştır. Ağaçları orta büyüklükte, sık yapraklı ve çok dallı olup, yuvarlak bir taç oluşturur. Meyve kabuğu koyu portakal renginde, hafif pürüzlü görünümdedir. Kabuğun meyve etine bağlılığı orta sıkıdır. Fakat kolay soyulabilir. Diğer mandalinalar kadar puflaşma göstermez. Meyve eti koyu portakal renkte, gevrek, sulu ve aromalıdır. Tozlayıcı çeşide bağlı olarak çekirdek sayısı artabilir.

Bodrum Satsuma Mandalin (Çekirdeksiz)

Satsuma mandalinası, Türkiye'ye ilk defa Japonya'dan Batum yoluyla doğu Karadeniz bölgesine girmiştir. Daha sonra, özellikle Ege Bölgesinde ekolojisine uygun sahalar bularak büyük alanlara yayılmıştır. Ülkemizde yetiştirilen satsumaların tümü owari grubunda yer almaktadır. Tüm dünyada yaygın olarak yetiştirilen ve tanınan bir çeşittir. Ticari öneme sahip turunçgil çeşitleri arasında soğuğa en dayanıklı çeşit olarak bilinir. Meyve kabuğu, hasat döneminde sarımsı portakal renginde ve hafif pürüzlüdür.

Kabuğun meyve etine bağlılığı gevşektir. Depolama ve taşımaya elverişlidir. Puflaşma eğilimi fazladır. Meyveler orta büyüklükte, basık şekillidir. Meyve eti, koyu portakal rengindedir. Sulu, aromalı ve kalitesi yüksek bir çeşittir. Mandalina meyvesi çekirdeksizdir.
Verimli bir çeşit olup düzenli meyve verir ve periyodisiteye eğilimi azdır. Ağaçlar yayvan taçlıdır. Erkenci bir çeşittir.

Bodrum Portakalı (Washington)

Washington Navel Göbekli portakalların temelini oluşturan bu çeşit Brezilya’nın Bahia yöresinde Celesta portakal çeşidinden mutasyonla oluşmuştur. Orta büyüklükte ve yuvarlak taçlı ağaçlar oluştururlar. Meyve yuvarlak ve meyve kabuğu hafif pürüzlüdür. Çiçek tozu oluşturmaz. Olgunlaşma zamanı orta erkencidir (Aralık sonu). Orta sulu bir çeşittir. Türkiye’de hem iç tüketim, hem de ihracat için aranan başlıca çeşittir.

Bu kategoride ürün bulunamadı.